Posted by : Magda Minoga 11 paź 2014

Dzisiaj obiecany post o którym wspominałam na g+ odnośnie ząbkowania. Może komuś się przyda, wiadomo każde dziecko jest inne, ale niektóre objawy może się powtórzą i u innych maluchów. 
Moja już trzy i pół miesięczna córeczka właśnie, a raczej już od ok. 2 tygodni przechodzi wszystkim młodym mamom znany stan ząbkowania. 
Zaczęło się od wydzielania dużej ilości śliny. Według niektórych źródeł oznacza to ząbkowanie jak również wytwarzanie się kubków smakowych na języku. Nam od razu skojarzyło się to z ząbkowaniem, jednak inni mówili, że mała jest za mała na ten etap. 
Kolejnym objawem ząbkowania u nas jest wkładanie rączki, paluszków do buzi. W literaturze poradnikowej można przeczytać, że małe dzieci wytwarzając nacisk na dziąsełka czują ulgę.Jednak Klara nie pozostaje jedynie przy swoich rączkach, a również trzymana na rękach stara się dosięgnąć naszych dłoni i zaciskać na nich dziąsła. Wygląd to dość śmiesznie i czasami jest to bolesne, ale jeśli ma to jej przynieść ulgę to jakoś można to przeboleć. Zdjęcie poniżej może właśnie zobrazować jak moja dłoń jest używana jako gryzak.Oczywiście mała jest marudna, przebudza się w nocy (już przesypiała całe) pojękując. Jednak najważniejszym objawem, że jednak moja mała przechodzi wczesne ząbkowanie są bardzo napuchnięte dziąsełka i pod palcem można już wczuć ząbek, który lada dzień się przebije.Jednak nie jest to jak by się zdawało jedynka czy chociażby dwójka. Jako pierwsze idą u nas kły. Czuć i widać piękne kiełki oczywiście ostre. Jest to rzadko spotykane, ale jednak. Również przytoczę wiedzę z poradnika dla młodych mam, kły są ponoć najbardziej bolesne. Rozmawiając z doświadczonymi rodzicami dowiedziałam się, że może jeszcze wystąpić nagły "wyrost" pozostałych zębów. Pożyjemy, zobaczymy.

Jak na razie co się u mnie sprawdza, aby złagodzić ból:

- maść którą smaruję dziąsełka 2-3 razy dziennie, do nabycie w aptece bez recepty. Moja ma nazwę Dentinox. 
- gryzienie palców, rączek własnych bądź czyiś

Czego mała nie chce, ale może wam się przydać:

- gryzaki - niektórzy je schładzają wcześniej. 
- smoczek


W jakim wieku wasze pociechy, jeśli macie przechodzą / przechodziły ząbkowanie? 


Zdjęcie zrobione podczas spotkania Warszawskich Blogerek przez "Karolina Żebrowska Fotografia" www.zebrowska.com


{ 1 komentarze... read them below or add one }

  1. moja córeczka właśnie teraz zaczęła ząbkować
    skończyła 3mce
    pozdrawiam i zapraszam do mnie

    OdpowiedzUsuń

- Copyright © Wszystko kręci się wokół mnie / Everything revolves around me - Hatsune Miku - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -